Powrót do: ATB

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych - psychoterapeuta Wrocław


Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, inaczej nazywane nerwicą natręctw, to zaburzenia psychiczne polegające na pojawianiu się natrętnych myśli oraz czynności, które chory musi wykonywać by pozbyć się lęku. Natrętne myśli, czyli obsesje zazwyczaj dotyczą zwyczajnych czynności dnia codziennego, takich jak zamykanie drzwi na klucz, gaszenie światła, wyłączenie żelazka, czy kuchenki gazowej.

Odczuwanie niepewności

Osoba dotknięta chorobą, pomimo wykonania danych czynności przez cały czas odczuwa niepewność dotyczącą tego, czy taki fakt rzeczywiście miał miejsce. Niepewność ta często nie znika nawet po kilkukrotnym sprawdzeniu, że dana czynność została jednak wykonana. Chory na nerwicę natręctw często jest perfekcjonistą, u którego jakikolwiek nieporządek może zbudzać podenerwowanie i rozdrażnienie.

meaning_of_life_jung_quote_1_
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne polegają również na natrętnym wykonywaniu pewnych czynności. Osoba z zaburzeniami będzie więc np. często myła ręce według stałego wzorca, rytuału. Jakiekolwiek przerwanie wykonywania rytuału skutkuje powtórzeniem mycia od początku. Chory odczuwa ulgę dopiero wtedy, gdy dana czynność wykonana jest zgodnie ze wzorem. Chociaż dla osób postronnych rytuały niekiedy mogą wydawać się dziwaczne, a nawet śmieszne, osoba za zaburzeniami lękowymi traktuje je śmiertelnie poważnie.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych nie jest łatwe. Zazwyczaj chorym podaje się leki, których zadaniem jest zmniejszenie lęków. Skutecznym sposobem leczenia jest psychoterapia. Podczas spotkań z psychoterapeutą, chory uczy się walczyć ze swymi lękami i je pokonywać. Bardzo istotne znaczenie ma tutaj także wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich. Zdarza się, że osoba dotknięta tą chorobą jest wyśmiewana przez rodzinę. Zamykając się w sobie, coraz bardziej pogrąża się w swych natręctwach.

Dobry psychoterapeuta powinien więc nie tylko pomagać choremu, lecz również i dać wskazówki bliskim odnośnie tego, jak zachowywać się wobec osoby dotkniętej chorobą. Należy pamiętać m.in. aby nie pozwalać choremu na wykonywanie swych rytuałów i w miarę możliwości próbować pomóc mu pozbyć się lęku i strachu.

Pomimo tego, że leczenie osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne jest czasochłonne, możliwe jest całkowite wyleczenie. Wiele zależy jednak zarówno od przyjętego sposobu leczenia, jak i determinacji chorego w dążeniu do pokonania choroby.

źródło: psychoterapeuta Wrocław
KOMENTARZE:

Brak komentarzy