Powrót do: Schneider

Przyszłość jest blisko


Dla mnie oznaką przyszłości, która niewątpliwie mocno się zbliża jest rozwój technologii opartej o energię słoneczną, wodną czy wiatrową. Jedną z tego typu rzeczy jest fotowoltaika.

Co to jest fotowoltaika

Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, co w praktyce oznacza wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Mimo wysokich kosztów tego zjawiska, fotowoltaika jest obecnie coraz szerzej stosowana, zwłaszcza, ze względu na jej wymiar ekologiczny, a przez to również ekonomiczny oraz jej znaczenie praktyczne, gdyż jest to energia wszędzie dostępna. Głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji ogniw w fotowoltaice  jest krystaliczny wafel krzemowy. Pojedyncze ogniwo może stworzyć moc od 1 do 6,97 W. Są one wykorzystywane przede wszystkim w technikach wymagających dużej odporności tj. kosmiczne.

Zalety fotowoltaiki

Posiadają wiele zalet. Nie potrzebują człowieka do obsługi oraz chwalą się bardzo długą żywotnością. Producenci gwarantują nawet 25 lat. Ich wykorzystanie można spotkać również jako źródła zasilania samodzielnych urządzeń. Do tego typu należą boje sygnalizacyjne czy światłą drogowe. Lampy ogrodowe, różnego typu kalkulatory czy oświetlone znaki drogowe również zostały stworzone z ogniw fotowoltaicznych.

Jest to tak zwana elektronika użytkowa. Ta technika znalazła swoje miejsce również w zasilaniu układów stacji pomiarowych ropy naftowej czy gazy ziemnego. Również elektrownie słoneczne używają jej do produkcji energii. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zainstalowanie tego typu ogniw.

Popularność fotowoltaiki

Rok 2006 był przełomem w tej dziedzinie. Na całym świecie zainstalowano około 1580 MW paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wynosiła 6890 MW. Tylko na terenie Niemiec, którzy są liderem w tej dziedzinie podłączono ogromna ilość paneli o łącznej mocy wynoszącej ponad 32380 MW. Obecny rozwój tej dziedziny jaką jest fotowoltaika jest bardzo szybki.

Ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jakimi jest Słońce, należy przypuszczać, że już niebawem będzie ona coraz częściej stosowana. Wszystko to jest przyczyną powszechnej teraz ekologii oraz postępu technologicznego. 
KOMENTARZE:

Brak komentarzy