Powrót do: Handel

Nowoczesny system wentylacji budynków


W dobie coraz bardziej drożejących materiałów budowlanych, inwestorzy poszukują tanich i niezawodnych rozwiązań. Z uwagi na rosnące ceny energii, dobrze jest również, aby budynek był energooszczędny w późniejszym użytkowaniu. Umożliwia to dom z rekuperacją.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja z odzyskiem ciepła, to system umożliwiający ponowne wykorzystania ciepłego powietrza z ogrzewanego budynku. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze ucieka przez kominy i jest bezpowrotnie tracone. A wentylacja mechaniczna wprawia powietrze w ruch i je wymienia. Zmniejsza to zapotrzebowanie na ogrzewanie z innych źródeł ciepła w budynku.

Decyzję o zamontowaniu rekuperacji warto podjąć na etapie budowy domu, a nawet wyboru samego projektu. W istniejących budynkach jej założenie jest możliwe, jednak wiąże się z wyższymi kosztami.

Odpowiednio dobrany, wydajny rekuperator dostarcza powietrze do każdego pomieszczenia. Montuje się go zwykle w piwnicy, na strychu lub w kotłowni, czyli tam, gdzie jego praca nie przeszkadza domownikom. Kanały wywiewne umieszczone są w kuchni, łazience i pomieszczeniach zamkniętych, takich jak garderoba. Natomiast kanały nawiewne są w salonie, sypialni i korytarzu. Kanałami tymi powietrze przebywa drogę do centrali wentylacyjnej i na odwrót.

Rekuperacja to zdrowszy dom

Nowoczesny_system_wentylacji_budynkowNiezwykle istotne, z uwagi na zdrowie mieszkańców, jest filtrowanie przepuszczanego powietrza. Dzięki centrali wyposażonej w filtry, zużyte powietrze wyciągane jest na zewnątrz budynku, a nawiewane jest świeże, pozbawione smogu i innych zanieczyszczeń.

Rekuperatory mogą dodatkowo być wyposażone w jonizatory, które neutralizują bakterie, wirusy i roztocza. Jest to szczególnie cenne dla alergików, osób starszych oraz dzieci. Zdrowe, czyste powietrze w domu to także lepszy komfort odpoczynku i snu. Dopływ oczyszczonego powietrza można regulować dzięki sterownikowi, który zwiększa lub zmniejsza moc wentylatorów.

Rekuperacja to praktycznie standard w nowo budowanych domach. Zapewnia nie tylko oszczędności, ale też podnosi komfort życia mieszkańców. Jej cena i montaż, najlepsza na Dolnym Śląsku, to systemy rekuperacji Wrocław.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy