Powrót do: Materiały budowlane

Jaka ceramika łazienkowa jest najlepsza?


Jednym z ważnych elementów wyposażenia łazienki jest dobór ceramiki oraz armatury łazienkowej. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, z których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Zarówno ceramika, jak i armatura łazienkowa mogą różnić się między sobą materiałem z którego są wykonane, kolorem, designem i funkcjonalnością.

Wybór ceramiki łazienkowej

Ceramika łazienkowa, wbrew swojej nazwie, nie musi być wykonana z ceramiki jako takiej. Szczególnie umywalki wytwarza się dzisiaj z wielu innych materiałów jak kamień, materiały kompozytowe, stal, beton czy szkło. W przypadku innych elementów wybór materiałów jest może mniejszy, ale istnieją inne możliwości dopasowania ich do siebie.

Wynika to z faktu, że ceramika łazienkowa może być łatwo barwiona i zdobiona, właściwie w dowolny sposób. Tak szeroka dostępność barw, wzorów i modeli związana jest z tym, że łazienka nie pełni już tylko zadań funkcjonalnych.

Ceramika nie jest więc tylko użyteczna, ale powinna być jeszcze ładna. Szczególnie dobrze widać to w szerokiej palecie umywalek, które mogą mieć kształt liścia, plastra drewna oraz inne wymyślne. Kształt jaki będzie miała ceramika łazienkowa ogranicza praktycznie tylko wyobraźnia projektanta.

Co z armaturą łazienkową?

Kolejnym ważnym aspektem przy wykańczaniu łazienki jest armatura łazienkowa. Ważne jest aby pamiętać o zachowaniu proporcji między armaturą a umywalką czy wanną. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale również praktyczna. Źle dobrana ceramika łazienkowa może powodować, że woda będzie chlapać po ścianach czy szafkach, zalewając łazienkę.

Wybierając armaturę do łazienki nie warto oszczędzać. Zazwyczaj armatura łazienkowa jest pokrywana powłoką chromową, która nadaje jej ładny wygląd i chroni przed korozją. Powłoka, może jednak różnić się grubością oraz metodą nakładania, co będzie miało przełożenie na trwałość baterii. Ceramika łazienkowa często jest wykonywana z mosiądzu. Jakość tego stopu ma również bardzo dużo znaczenie. Trudno jednak ocenić ją na pierwszy rzut oka.

Najlepszym sposobem będzie tutaj porównanie wagi elementów. Im jest ona większa tym solidniejszy model. Armatura łazienkowa dobrej jakości będzie miała również głowice ceramiczne zamiast plastikowych.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy