Powrót do: Handel

Smartwatch coś więcej niż zegarek


Współczesne zegarki przeszły daleką drogę od zwykłych czasomierzy do skomplikowanych produktów nowoczesnej technologii, wyposażonych w szereg różnorodnych funkcji dodatkowych. Inteligentne zegarki pozwalają dziś nie tylko sprawdzić czas, ale również odebrać połączenie telefoniczne, zmierzyć tętno czy sprawdzić swoje położenie na mapie.

Inteligentny zegarek, co to takiego?

Inteligentne zegarki, równie często znane jako smartwatche (od ich angielskiego określenia) to urządzenia mobile, wielkości zwykłego zegarka, wyposażone w ekran dotykowy. Charakteryzują się tym, że spełniają wszystkie funkcje zwykłych zegarków, ale są również wyposażone w inne funkcje.

Inteligentne zegarki są wyposażone w część funkcji jakimi dysponuje telefon komórkowy (można na nich wyświetlać komunikaty z telefonu, odebrać połączenie czy przeczytać wiadomość SMS). Dodatkowo smartwatche wyposażone mogą być w: kompas, kalkulator, termometr czy pulsometr. Niektóre posiadają aparat fotograficzny.

Większość osób aktywnie uprawiających sport wykorzystuje obecnie funkcje treningowe jakie oferują inteligentne zegarki (pomiar ilość kroków, spalonych kalorii czy długości przebytej trasy). Ceny smartwatchów są bardzo zróżnicowane, zaczynają się już od kilkuset złotych, te najdroższe mogą kosztować i po kilka tysięcy.

Skąd się wzięły smartwatche?

Smartwatche zostały wymyślone przez twórców komiksów tuż po drugiej wojnie światowej. Po raz pierwszy inteligentnego zegarka używa komiksowy detektyw. Przez lata inteligentne zegarki przewijały się w kinie i telewizji, chociażby w Star Treku czy kreskówce Jetsonowie.

Niestety w tamtych czasach nie istniały technologie mogące urzeczywistnić to rozwiązanie w realnym świecie. Smartwatche jako takie pojawiły się na rynku około 50 lat temu, chociaż daleko zegarkom z tego czasu do tego co rozumiemy jako smartwatch współcześnie.

Inteligentne zegarki rozpoczynały bowiem swoją karierę oferując wyświetlacze LED i opcję kalkulatora. Dalej poszło już jednak z górki. Przyznać trzeba że obecne smartwatche oferują szersze spektrum możliwości niż niejeden telefon czy nawet komputer sprzed kilkunastu lat. Takie postępu chyba nikt się nie spodziewał.

Więcej przeczytasz na: https://ideatechnologie.com/category/wearable/inteligentne-zegarki/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy